Rodion Romanovich Raskolnikov


Fyodor Mihayloviç Dostoyevski tarafından Suç ve Ceza kurgusal karakterdir. Adı Raskolnikov "Bölücü" anlamında Rus Raskolnik'ten türemiştir. Adı "Rodion" Bir Rodos sakini anlamında Yunancadan geliyor. Raskolnikov Saint Petersburg'ta aşırı yoksulluk içinde yaşayan genç bir hukuk öğrencisidir. Parasızlık nedeniyle  ödemelerden kaçınmasına rağmen küçücük bir evin tavan arasında sefillikle yaşamaktadır.

Eski giysileriyle bir yastık gibi kanepede uyur ve ev sahibesi bazen onun odasına hizmetçi ile yemek gönderir. Parasızlık nedeniyle çok nadiren yemek yiyebilen birisidir.
Eğitimini tamamlamak için parasızdır, çünkü sık sık eski öğrenci olarak adlandırılır.
Duygusal, fiziksel (gıda yetersizliği nedeniyle) ve masraflarından dolayı davranışları giderek daha düzensizleşir ve deliliği onu tüketir hale getirir.. Tüm bu hallerini bir kitap aracılığıyla anlatmaya karar verir.

Raskolnikov fedakarlık ve ilgisizlik arasında dalgalanır. O çok zeki olduğu için çalışmaları devlet tarafından "son derece iyi" olarak tescillenir. Ancak genellikle diğer öğrenciler tarafından sevilmeyen birisidir. Kardeşini (Avdotya Romanovna Raskolnikov) ve annesi (Pulkheria Alexandrovna Raskolnikova) için okulundan ayrılmıştır.

-Spoiler-

Pilot Rolü
Raskolnikov insanların "olağan" ve "olağanüstü" olarak ayrıldığına inanıyordu: Sıradan ortak ayaktakımı olan, olağanüstülerin ise büyük olması gerekiyordu, özellikle Napolyon ve Hz. Muhammed gibi. Sıradan insanlar için geçerli ahlaki kodları takip etmemek gerekir diyordu. Ve olağanüstü bir adamın eylemleri hakkında iki kez düşünmeye gerek olmazdı.
Raskolnikov'a aylar boyunca bu teori tefekkür olmuştu. Ve sadece ölen nişanlısı için; her ne kadar erken olsada, o sadece ona atıf olarak kullanılmak şartıyla bir dergide bu düşüncelerini satırlar boyunca bir makale olarak yazmıştı.

Raskolnikov bu olağanüstü adamlardan biri olmayı ve böylece cinayet işlemek için "izninin" olduğuna inanıyordu. Cinayetlerinde özellikle işkence yoktu; "transgrasyonal" ve bunun hakkında yine teorizesi vardı; "büyük adam" olmak mümkün değildi.....
Raskolnikov, Alyona İvanovna'nın vücudu üzerinde küçük bir çanta bulur...... Raskolnikov'un zihinsel ve ruhsal rehabilitasyonu başlar ve Sonia'nın eşliğinde, Sibirya'ya sürgüne mahkum edilir.

Bir de bu kitabın konu edildiği ''Kitaplar konuşur engeller yok olur.'' İsimli projenin reklam filmi var idi, hoş idi; Raskolnikov yeni giysilerini giydikten sonra..


Etiketler:
, , , , , , , ,


0 yorum:

Yorum Gönderme

İsviçreli Bilim Adamları ve Troll'ler yazamaz.