Facebook’a üye olmayanlar psikopat mı?


Psikologlar, kötü niyetli insanların internet ortamında iz bırakmamak adına sosyal paylaşım sitelerinden uzak durma eğiliminde olduğunu ifade ediyor.


Facebook, modern toplumun hemen her bireyinin hayatına nüfus eden bir fenomen hâline geldikçe bazı işverenler ve hatta psikologlar, sosyal paylaşım ağına üye olmayanlara ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini savunmaya başladı.
Alman Der Taggspiegel dergisi ise işi, ABD’de Batman prömiyerinde silahlı saldırı düzenleyen James Holmes ve geçtiğimiz yıl Norveç’te 77 kişiyi katleden Anders Behring Breivik’in Facebook hesabı olmaması üzerinde bir analoji kurmaya kadar ilerletti.
Daha somut seviyede bakarsak, Forbes.com haberine göre dünya çapında birçok insan kaynakları departmanının iş arayan gençler arasında Facebook hesabı olmayanlara şüpheyle bakıyor.

İşverenler arasındaki en yaygın kanı, iş başvurusunda bulunan adayın hesabının son derece olumsuz içeriklere sahip olduğu için kapatılmış olduğunu düşünmek.
Slate.com teknoloji muhabiri Farhad Manjoo ise yazdığı tavsiye yazısında gençlere Facebook hesabı olmayan kişilerle randevulaşmamalarını tavsiye etti.
Muhabir aynı zamanda kötü niyetli insanların internet ortamında iz bırakmamak adına sosyal paylaşım sitelerinden uzak durma eğiliminde olduğunu ifade etti.
Psikolog Christopher Moeller ise Facebook kullananmanın kişinin sağlıklı sosyal iletişim kurabildiğinin işareti olduğunu savunuyor.
Psikologlar kitlesel katliamlar yapan kişilerin ve seri katillerin gerçek hayatta da diğer insanlardan uzak durduğunu ve pek az arkadaş edindiklerinin altını çiziyor.
bla bla bla. hani utanmasalar kutsal kitaplarda bile facebook kullanılması gerektiğini felan feşmekan. arkadaş kullanmıyor değilim. sabaha karşı kimsenin olmadığı saatlerde gizli gizli offline olarak giriyorum. 3-5 ayda bir. ama kim nasıl bir evrim geçirmiş onuda merak ediyorum ama girmemdeki asıl amaç sosyal ağ kulanıcılarının ne hissettiğini anlamak.  ( bu arada sosyal ağ tabiri de şekil oldu) neyse kısacası bundan 3-5 sene sonra bir hristiyan yada yeni bir yahudi katliamı haberi felan duyarsanız ntvmsnbc nin haberine göre zanlı katil pislik adam ben olabilirmişim.
resimdeki japonda murada benziyomuş. bkz. üstteki resim

Etiketler:
, ,


2 yorum:

  1. sadece güldüm :D

    YanıtlayınSil
  2. yani simdi,bir takip dunya ekonomi yoneticileri, suna dunya somuruculeri desek daha dogru olur bence, insanlari yakindan taniyip zarflarini ogrenmek için, yani bizleri,daha iyi kontrol etmek için, illaki bu agin (: facebook ve saire bunlarin içerinisine ceptelefonlarida girmekte hatta kredi kartlari bile...) içerisine dahil etme çabasindalar desek dogru olur mu acaba ? ulan biz koyunmuyuz birinin gittigi yoldan gozu kor gitmek için !!!
    ey yuce allah'im bizi cehalletten kurtar !

    YanıtlayınSil

İsviçreli Bilim Adamları ve Troll'ler yazamaz.